Hasan ÇALGICI – 30.09.2020

  Merhaba,

Bu satırları okuduğunuza göre büyük olasılıkla “kanser” size veya sevdiklerinizden birine uğramış ve bu derdin dermanını arıyorsunuz demektir. Öncelikle tüm hastalara ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.

Babama 2018 Ekim ayında Haydarpaşa Numune Devlet Hastanesinde rektum kanseri teşhisi konuldu ve hemen hemen metastaz aşamasında olması nedeniyle kalıcı torba ile yaşamak zorunda olduğu bilgisi verildi. Ailedeki ilk kanser vakasıydı ve bir anda dünya başımıza yıkılmıştı. Tüm tetkikleri ve raporları alıp aklıma ilk gelen hastanelerdeki doktorlara gittim, söylenen hep aynıydı “acilen ameliyat ve kalıcı torba”. Biraz daha sakinleşince internetten araştırmaya başladım ve Oktar Asoğlu ismine ulaştım hemen Zuhal hanımdan randevu aldım.

Randevu saatimizde muayenehaneye girdiğimizde gördüğüm ilk şey kalabalık bir salon ve herkesle tek tek ilgilenen, onlara sarılarak moral veren güler yüzlü sevgili hocamızdı. Muayene sonrasında bizi odasına aldı, hastalığı ve çözüm yöntemlerini bize çok güzel bir şekilde açıkladı. Ameliyatsız iyileşme olasılığından bahsedince inanamadık tabi korku ve panik bir anda yerini umut ve heyecana bırakmıştı. Zuhal hanımın muhteşem organizasyonuyla hemen hocamızın istediği tetkikler yapıldı ve hızlıca radyo terapi, kemoterapi süreci başladı, tedavi sırasında yine hocamızın kontrolleri devam etti (hocamızı görmenin babama ayrı bir manevi güç verdiğini söylemeliyim, radyo terapiye gittiğimiz bir gün hocamızla karşılaştığındaki sarılmasını unutamam).

Mayıs 2019’ da tedavi bitmişti sırada sonucu görmek vardı. Babamın vücudu tedaviye çok iyi yanıt vermişti ve 8 cm boyutundaki koca tümör temizlenmişti. Metastazdan dönmüş ve koca bir tümörü olan bir hastayı ameliyatsız tedavi sınıfına almak kolay bir iş değildi, hocamız ince eleyip sık dokuyordu emin olmak için sık sık kontrollere çağırdı ve nihayetinde ameliyatsız izlemeye karar verdi. Hocamızın tedavi yöntemi, verdiği moral ve kıymetli ekibinin destekleriyle babam bir buçuk yıldır hayatına sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Kontrolleri periyodik olarak devam ediyor. Doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz, yapılması gereken her ne ise emin olun en doğru ve en dürüst şekilde orada yapılacaktır. Bu vesileyle tekrar hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Dualarımız onlarla.

Tüm hastalara ve yakınlarına acil şifalar dilerim.

Hasan Çalgıcı