Hatice ARSLANTAŞ

“Uzun süredir makatımda bir rahatsızlık hissediyordum. Daha önce hemoroid ameliyatı olduğum için biliyorum, çok hemoroide benziyordu bir buçuk yıl belki daha fazla hemoroid diye yaşadım. Nasıl olsa dayanmadığım noktada gider aldırırım diye düşündüm. Bu süreçte sürekli tuvalete çıkma hissi ile günde toplam 3 saat tuvalette kalıyordum, kanamalar akıntılar derken şiddetli ağrılar başladı. Ee hadi gideyim artık doktora dedim. Hatta öyle ki aç gittim hemen ameliyata gireyim hemoroidlerimi alsın kurtulayım diye. Tabi öyle olmadı. Kolonoskopi istendi, kolonoskopi esnasında şüphelendiği yerden bir parça alınıyor ve patolojiye gönderiliyor. Tümör çıkıyor. Doktorum riskli bölgede olduğunu söylüyor. Makatı kaybetme riski var. Robotik cerrahi gerekli olacak diyor ve daha donanımlı bir hastane ve bu konuda en iyi uzmanı öneriyor; Oktar Asoğlu. Birkaç doktor arkadaşta Oktar hocanın adını veriyor bize ve Oktar hocanın yolunu tutuyoruz. Ben kanser sürecimi gribe nasıl tepki veriyorsam öyle tepki verdim. Hayatımın merkezine oturtmadım. Gezdim, çalıştım, ev işi yaptım yani gündelik hayatım nasılsa öyle devam ettim. Benim tek sıkıntım muayene aşamaları oldu. Makattan muayene olmak öyle kolay bir şey değildi benim için. Oktar hocayı ilk gördüğümde kocaman gülümsedi. Zaten Oktar hocayı ne zaman görseniz kocaman gülümser. Muhteşem enerjisi olan, şahane bir adam. Bal doktor benim için. İnsanın böyle bir süreçte doktorunu sevmesi çok önemliymiş. Çok şanslıyım ki Oktar hoca benim doktorum ve gerçekten de muayene aşamasında çok titizler. Hastanın hassasiyetini anlayıp hem psikolojik hem bedensel rahatlama sağlıyorlar. Asistanlar, hemşireler herkes çok zarif çok naif çok sevgililer.

Bütün tahlillerim yapıldı, kamera ile görüntüleme, Mr, Pet/ct. Sonuçlarım çıktı ve Oktar hocayla uzun uzun süreci konuştuk.

3 evre rektum kanseri. Ben 36 yaşındayım, tabi böyle bir sonuç beklemiyorum, kim bekler ki? Kanser olduğumu öğrendiğimde tabi biraz şaşkınlık ve afallama oluyor ama ilk kurduğum cümle “ bu süreçte çok eğlenicez” olmuştu ki öyle de oldu. Oktar Hoca ameliyatsız bir yöntemden bahsetti bize. Rektum kanserinde ameliyatsız tedavinin mümkün olduğunu söyledi ve 5 haftalık radyoterapi ve tablet kemoterapi sürecim başladı. Muhteşem bir radyoterapi ekibi var, lacivert kanatlılar. Hepsine ayrı ayrı minnettarım. Radyoterapi doktorumun çok başını şişirdiğim doğrudur. Ben neşeli bir insanım, biliyorum ki etrafımı da neşe veririm. Dedim ya ben kanser hastası gibi yaşamadım, hastalık bana bulaştığını çoktan pişman oldu zaten. Radyoterapi bölümünde bana ponçik adını taktılar, kemoterapi doktorumda çılgın 5 haftalık süreç bitti, bir ay bekleme dönemine girdik. Ben bir taraftan nefes egzersizleri yapıyorum, bir taraftan sınavlarım var onlara hazırlanıyorum derken muayene güldü geldi çattı.
Çok heyecanlıyım tabi ki, içimden bir ses bütün kanserli hücreyi yok ettiğimiz söylüyor. Bunu Oktar hocama da söyledim. Muayeneye girdik, kamera ile görüntüleme yapılıyor ben de bilgisayardan canlı yayın izliyorum her şeyi ve sonuç muhteşem. Hiç bir şey yok, kanser hücresine dair hiçbir şey görünmüyor. Yattığım yerden oynadığımı hatırlıyorum. Kanser olduğumu öğrendiğimde ağlamadım hatta üzülmedim bile ama o gün ilk defa hem benim hem eşimin gözleri doldu. Oktar hocanın aynen söylediği gibi “ameliyatsız iyileştireceğim seni” dedi ve gerçekten öyle de oldu. Emeği geçen herkesin eline ve gülücüklerine sağlık. Doktoruna, doktorlarına güven onları çok sev ve yola devam et.

Şimdi 3 ay koruma amaçlı serum kemoterapi alıyorum. Kemoterapi biraz halsiz bıraksa da gayet iyi gidiyor her şey. Kemoterapi ile beraber Oktar hoca her ay görüntüleme yaptı, kanser geri gelmiş mi, nedir ne değildir diye, ve hala tertemiz. Kanserden eser yok. Kemoterapim bitince bir ay bekleyip yine Mr, Pet/ct kamera ile görüntüleme bütün tahliller yapılacak. Ben inanıyorum ki her şey tertemiz çıkacak. Oktar hoca 10 yıl boyunca belirli aralıklarla yine muayene edecek beni, takip edilmesi gereken bir süreç. Benim canıma minnet böyle güler yüzlü neşeli bir doktoru sürekli göreceğim için çok mutluyum. Tedavi bahane Oktar hocayı görmek şahane.

Teşekkür ederim Oktar Hocam sizinle beraber Merdan ve Meltem Hocama da çok teşekkür ederim, sizinle tanışmama vesile olan Erol Aydın hocama da…

Radyasyon onkoloji çalışanları, medikal onkoloji çalışanları güler yüzleri, samimiyetleri ve sabırları için çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler”