Kazım ÖZDEMİR

“Hastalığımın ilk belirtileri 2016 yılı Aralık ayının son günlerine denk geldi. Rahatsızlığım dayanılmaz olunca artık doktora gitmem zorunlu bir hal aldı. O dönemde ikamet ettiğim Tekirdağ’da bulunan Üniversitesi Hastanesinde ilk tetkikler kanseri gösterince hastane yeni kurulduğu için ameliyatı orda olmak istemedim.

Oktar hocamızla yollarımın kesişmesi eşimin internetten hastalığımla ilgili iyi bir doktor arayışı neticesinde oldu. Eşimin bulduğu doktorlar arasında en başarılı çalışmalara imza atan, hasta memnuniyeti en yüksek olan ve bir çok uluslararası araştırmaları bulunan Oktar hocamız ön plana çıktı. Bu nedenle Oktar hocamızla temas kurarak durumumu ilettiğimde, vakit kaybetmeden gelmemi istedi.

Hocamız hızlı bir şekilde pet ile mr çektirerek ve kendi kontrollerini yaparak bizi karşısına aldı. Sonuçlar 3. evre Rektum Kanseri olduğunu yazıyordu. Tümör çok büyüktü yakın çevresine sıçramıştı. Bize bir kez olsun hastalığın kötü tarafından bahsetmedi ve tedaviyle ilgili süreci büyük bir sabırla anlatarak ameliyatsız çözümün mümkün olabileceğinden bahsetti. Bizimle ilgisi, sorularımıza verdiği içten yanıtlar ve yaklaşımı bizi çok rahatlattı ve hemen radyo terapi tedavisine başladık.

Radyo terapiden sonra zorlu kemoterapi süreci başladı. Toplam 6 doz kemoterapi sonrasında yapılan kontroller sonucunda hastalığı büyük oranda atlattığım ortaya çıktı. 6-7 aylık bir süreç sonunda hem sıkıntılarım son bulmuş hem de tümör kaybolmuştu. Ancak tümörün olduğu bölgede ülser yarası şeklinde bir yaranın kalması neticesinde hocamız bunu takip edeceğini, yurtdışında bulunan doktor arkadaşlarıyla da konuyu masaya yatıracağını ama kötü birşey çıkmayacağını düşündüğünü söylemesi içimizi rahatlattı.

Tekrar çekilen pet ve mr sonucu bağırsak duvarındaki tanımlayamadığı yer yüzünden ameliyat olmam gerektiği ortaya çıktı, hocamızın başında olduğu ekiple robotik cerrahi yöntemiyle ameliyat oldum, iyiki de olmuşum, alınan kesimde kanser hücreleri tespit edildi. 6 doz kemoterapiye karar verildi, sonuncusunu da yeni aldım, giderek iyileşiyorum.

Bu zorlu süreci atlatmamızda hocamızın bana karşı hastadan ziyade yakın bir dostmuş gibi yaklaşımı, devamlı pozitif konuşması, ilgisi ve konuya hakimiyetinin çok yardımı oldu. Hocamızın ekibinin de işlerini severek ve büyük bir özveriyle yapmaları, her türlü sıkıntımızda bize yardımcı olmaları takdire şayandır.

Hocam Profesör Doktor Oktar Asoğlu’na mesleğini çok severek yaptığı, hastalarına kendi yakınıymış gibi samimi ve içten davrandığı, kabus olabilecek bir süreci çok rahat atlatmamızda yardımcı olduğu için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız hocam. İyi ki sizinle karşılaşmışız.”