Milliyet Gazetesi – Türk Cerraha En Mükemmel Ödül!

Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirdiği kolorektal ve robotik cerrahi operasyonlarla isminden söz ettiren kanser cerrahı Prof. Dr. Oktar Asoğlu sağlıkta dünyanın en prestijli akreditasyon kurumu olan SRC’den mükemmeliyet akreditasyonu almaya hak kazandı…

Türk kanser cerrahı Prof. Dr. Oktar Asoğlu, ABD’de önemli bir başarıya imza atarak sağlıkta dünyanın en prestijli akreditasyon kurumu olan SRC’den(Surgical Review Corparation) ‘Kolorektal Cerrahi ve Robotik Cerrahi’ alanlarında mükemmeliyet akreditasyonu almaya hak kazandı. ABD’de bulunan SRC, tıp alanında dünyanın ünlü cerrahları ve sağlık kurumlarına verdiği mükemmel cerrah akreditasyonlarıyla tanınıyor.

Bağımsız, uluslararası bir sağlık kurumu olan SRC’nin yürüttüğü akreditasyon programlarının en önemli amacı, sağlık sektöründeki kurum ve doktorların sunduğu hasta bakım ve tedavi hizmetlerinde hasta güvenliği, verimlilik, etkinliğin esas alınarak daha da geliştirilmesi. Bu kapsamda, SRC tarafından yapılan denetlemeler sonucunda mükemmellik akreditasyonu almaya hak kazanan Prof. Dr. Oktar Asoğlu, Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirdiği kolorektal ve robotik cerrahi operasyonlarla büyük bir başarıya imza atmış oldu. Zor vakaların uzmanı olarak isim yapan Prof. Dr. Oktar Asoğlu, bu yetkilendirme sertifikasını almadan önce, Amerika’dan gelen bir heyet tarafından bir dizi denetimden geçti. Denetimlerde Prof. Dr. Asoğlu’nun gerçekleştirdiği operasyon sayısı, kullandığı materyallerin kalitesi, ameliyatların başarı yüzdesi, ameliyatı gerçekleştirdiği ekibin kalitesi, operasyonları gerçekleştirdiği hastanenin modernizasyonu ve kalitesi, hasta bilgilendirme sistemine kadar birçok konu gözden geçirildi. Bu denetimlerden başarıyla geçen Prof. Dr. Oktar Asoğlu mükemmeliyet akreditasyonuna hak kazandı.

‘İlk kez ABD dışına verildi’

Oludkça gurulu olduğunu dile getiren Prof.Dr.Asoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada; “Bu akreditasyon ilk defa ABD dışında bir kurum ve hekime verildi. Bunun büyük bir başarı olduğunu vurgulamam gerek. Özellikle uzmanı olduğum kolorektal cerrahi ve robotik cerrahi konusunda dünyanın önde gelen hekimleriyle eşdeğer hizmeti verdiğimizi kanıtladık. Müthiş bir ekip başarısına imza attık” dedi.

Geleceğin hastaneleri branş hastaneleri olacağını vurgulayan Prof. Dr. Asoğlu, şöyle devam etti:
“Dünyayı çok iyi takip etmeli. Ve mutlaka sonuçlarını yayınlamalılar. Ülkemizden çok değerli doktorlar yetişiyor. Gelecekteki hekimlik anlayışının iyi kavranmasıyla ülkemiz daha ileri noktalara taşınacaktır. Eskiden cerrahlar, makas bıçak kullanırdı. Bundan 20 yıl öncesinde robotik cerrahi ve laporoskopi yoktu. Şimdi çok farklı bir noktaya geldik. Her şey evrimleşiyor. Teknoloji ilerledikte cerrahlar daha komplike ameliyat yapacaklar. Robotik cerrahi sırasında cerrah tıpkı bir kumandan gibi robotu kontrol eder. Bu insanoğlunun robotlarla neleri başarabileceğinin de kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet Gazetesi