Şalom Gazetesi – Sindirim Sistemi Kanserleri Sizi Korkutmasın.

Kanser genel olarak sessizce ilerliyor. Yapılacak tek şey ise tarama programlarıyla kanseri erken saptamak. Sindirim sistemi kanserleri olarak adlandırılan kolorektal kanserler ve robotik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu dünyada en sık görülen ve kansere bağlı ölümlerde ön sıralarda yer alan kolorektal kanserler ve robotik cerrahi hakkında bilgi verdi.

Tarama programlarına katılmak çok önemli!
Radyasyon yayan telefonlardan baz istasyonlarına, rafineleştirilen (işlenen) yiyecek, içeceklerden giyeceklerimize kadar hepsinin taşıdığı karsinojenler, kanseri 20 ve 21. yüzyılın en ciddi hastalığı haline getirdi. Yapılacak tek şey ise tarama programlarıyla kanseri erken saptamak ve kanseri erken evrede yakalamaktır. Kanseri erken tanıyarak çok başarılı sonuçlar elde etmek, yüksek düzeyde teknolojiyi kullanarak hücresel seviyede kanserle mücadele edebilir hale gelmek mümkün. Hastalar kanser olduklarını öğrendiklerinde ciddi bir psikolojik boşlukla karşımıza çıkıyorlar. Aslında kanser tedavi edilebilen bir hastalık. Cerrahi, radyoterapi, medikal onkoloji, radyoloji, patoloji ve özel gen tedavileriyle birlikte bir takımla birlikte çalışınca başarı geliyor. Sonuçlar da iyi oluyor.

Akdeniz tipi beslenin
Yaşamı kolaylaştırmak için doğallıktan uzaklaşıyoruz, yaşam şeklimiz giderek çağın getirdiği hastalıklara doğru ilerliyor, yani kanserlere doğru dönüşüm gösteriyor. Soluduğunuz havadan, yeme içme şeklinize, rafine gıda tüketiminize, giydiğiniz giysilere, televizyona, telefona kadar her yere kadar uzanan bir yapı. Kanser zaten teknolojiyle, yaşam şeklinizle artış gösterir. Yaşadığınız çevreyle gelir. Akdeniz tipi beslenmeyi gerçekleştiren yani yüksek lifli gıdaları öğünlerinin içinde tutan toplumlarda, kalın bağırsak kanseri görülme sıklığı daha azdır. O nedenle fast-food tarzı beslenme yerine geleneksel beslenme ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek çok önemli.

50 yaşından sonra kolonoskopi yaptırın
Kanser türleri arasında, kalınbağırsak kanseri; akciğer ve meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türüdür. Erken teşhisin çok önemli olduğu kolon kanseri maalesef belirti vermiyor ve yavaş ilerliyor. Ancak önlenebilir bir kanserdir. Özellikle kolonoskopi yaptırıldığı zaman, polipler erken görülüp başarıyla tedavi edilebiliyor. Çünkü kolorektal kanserlerin yüzde 95’i poliplerden oluşuyor.

Minimal invaziv yöntemler hasta konforunu artırıyor
Laparoskopik ya da başka bir deyişle minimal invaziv teknik, cerrahinin özel bir uygulama alanıdır. Geçmişte kadın hastalıklarının cerrahisinde uygulanmaya başlanan laparoskopi, gelişen teknolojiyle beraber bağırsak ameliyatlarında da kullanılmaya başlandı ve giderek dünyada yaygın hale geldi. Geleneksel olarak nitelenen açık cerrahi teknikte cerrah, karın içine ulaşmak için karını boydan boya kaplayan bir kesi yapmak zorundaydı. Laparoskopik teknikte ise 0,5-1 cm boyutunda port adı verilen birkaç kesi ile ameliyatlar tamamlanabiliyor. Port yerlerinden karın içine olan bölüm “kanüller trokar” olarak adlandırılıyor. Trokarlardan karın içerisini görmeye yarayan kamera ve laparoskopik teknik için özel geliştirilmiş birçok alet ilerletilerek ameliyatlar tamamlanıyor. Laparoskopik teknikte karın içerisi karbondioksit gazı ile şişiriliyor; bu sayede karın içi organlar birbirlerinden uzaklaşıyor ve ameliyat yapabilecek boşluk bir saha elde ediliyor.

Daha küçük kesiler, daha iyi kozmetik sonuç
Kameradan gelen görüntüler yüksek çözünürlüklü video monitörlerince ameliyathaneye aktarılıyor. Bu sistem cerrahın geleneksel yöntemlerle yapılmakta olan birçok ameliyatı çok daha küçük kesilerle yapabilmesini sağlıyor. Açık cerrahiye kıyasla hastaların daha az ağrısı oluyor, daha hızlı iyileşme sağlanıyor ve hastanede kalış süresi kısalıyor. Ayrıca küçük kesilerden tamamlanan ameliyatın daha iyi kozmetik sonuçları oluyor.

Kanserden Uzak Durmak İçin Önerilere Uyun
-Sigara içmeyin.
-Radyasyondan uzak durun.
-Kilonuza dikkat edin.
-Kanser taraması yaptırmayı ihmal etmeyin.
-Enfeksiyonlardan uzak durun.
-Taze sebze meyve tüketin.
-Hareketli bir yaşam sürün.
-Stresten kaçının.
-Ekolojik olarak temiz yaşayın.
-Tatil yapın.
-Alkolü sınırlı tüketin.

Kanserde Robotik cerrahi avantajları
-Laparoskopik cerrahinin çok daha gelişmiş bir teknolojisi.
-Laparoskopi çubuklarla ameliyat yapma üzerine kurgulanmış iken, robot yönteminde elinizi karın içine sokmanızı sağlaması ve üç elinizin olması en büyük avantajı.
-İleri teknolojik bir cihaz. Laparoskopinin de, robotiğin de uygulanabilmesi için iyi bir eğitim ve altyapıya ihtiyaç duyuluyor. Ancak, robotik cerrahinin son derece karmaşık bir teknoloji olması nedeniyle dünyada da uygulama yapabilen hekim sayısı çok fazla değil.
-Laparoskopik cerrahiyi uygulayabilmek için ciddi bir eğitimden geçmek ve belirli bir sayıda operasyon yapmış olmak gerekir. Robotik cerrahi ise bir üst jenerasyon teknolojidir, sınırlı sayıda cerrah ve kurum uygulayabilmektedir