Ali İhsan ALKAYA – 1.03.2019

“Oktar Hocama ve Ekip arkadaşlarına

2018 yılı Aralık ayının ikinci haftasında ilk duyduğumuzda bizi son derece tedirgin eden bir sürecin içerisinde olduğumuzu öğrenmiştik….

Kayınpederim mide bulantıları ,kusma ve ishal şeklindeki rahatsızlıkların hayat şeklini artık iyice etkilemeye başlamasını takiben inadından vazgeçerek , İstanbul’da bulundukları ilçe sınırlarına yakın bir özel hastaneye giderek yukarıda sıraladığım rahatsızlığın sebeplerini öğrenerek tedavi olmak istemişti. Kan/idrar ve tıbbi görüntüleme içeren tahliller sonrasında Genel cerrahi uzmanı tarafından yapılan muayene sonrasında gecikmeksizin kolonoskopi yapılması istenmiş ve bu işlem için gün verilmişti. Açıkçası bu aşamaya kadar endişelenmeyelim diye bizlere detaylı bilgi verilmemişti.

Kolonoskopi işlemi esnasında bazı poliplerin alındığı fakat rektumda kötü huylu olma ihtimali yüksek olan bir tümörün mevcut olduğu bilgisi verilmişti. Patoloji raporunun çıkması muhtemelen 5 gün gibi bir süre alacaktı. Doktor bu tümörün alınması gerektiğini eşime söylemişti. Anne ve babanın bu durumdan haberi yoktu.Anneye son 5 ay içinde 2 stent takılmış olmasından dolayı sürecin bu şekilde ilerlemesi yönünde fikir birliğine vardık. Eşim kolonoskopi sonrası doktorun ön görüsünü bana ilettiğinde aklıma Oktar Hocam geldi.

Oktar Hoca benim 1997 senesinde yedek subay sağlık asteğmen olarak görev yaptığım OHAL bölgesindeki Asker Hastanesi’nde beraber görev yaptığımız cerrahi bileği kadar yüreği de güçlü biriydi.Yoğun çatışma ortamının yaşandığı o dönemde Askeri Hastaneye nefes alarak gelen pek çok anne baba kuzusunun hayatta kalmasını sağlayan Hocamın tezkere sonrasındaki uzmanlık alanının kapsamını bildiğim için, kendimi tereddütsüz emanet edebileceğim Oktar Hoca ile bir gece vakti iletişime geçtik ve süreci kısaca özetledik. Takip eden ikinci günde görüşmek üzere tahlil sonuçları ile birlikte Boğaziçi Klinik Bilimler Akademi’sine gittik. Oktar Hocam seneler değil de sanki 2 gün önce beraber oturup konuşmuşuz gibi, her zaman olduğu gibi sıcakkanlılığı ile bizleri karşılamıştı.Şunu söylemeliyim ki, yeryüzünde bulunduğu her atmosferde her insanla aynı derece sıcak iletişimde bulunabilen ender insanlardandır. Stres savar yapısı ile karşısındaki kişinin yıkılan moralini çabucak toparlıyordu.

Hastamız 75 yaşında idi ve detaylı muayene sonrasında , kesin patoloji sonucu çıktıktan sonra operasyonun yapılması konusunda mutabık olduk. Operasyonun gecikmesi durumunda , tümörün konumu itibariyle idrar konusunda ciddi sıkıntılara sebep olabileceği belirtilmişti. Patoloji sonucu açıklanmış ve operasyon tarihi/saati belirlenmişti. Öncesinde operasyona mani bir durum olup olmadığı hususunda tüm tahliller tamamlanmıştı .Bu anlamda sıkıntı yoktu.

Ve, operasyon günü gelmişti.

18.12.1943 doğumlu Baba , 18.12.2018’de operasyon geçirdi.Güvendiğimiz ellere teslim ettiğimiz bedenin akibeti konusunda bir tereddüt yaşamadık.Sonuçta güvendiğimiz kişi benim canımı emanet etmekten sakınmayacağım bir cerrah, bir insan , bir abimdi. Ve bu konuda zaten Master Surgeon sertifikası almış biri olarak da bu güvende sınır yok idi. Operasyon başarılı geçmişti ve hocam öncesinde olduğu gibi sonrasında da sıkı takipteydi. Kendisi ve ekibi ilgisini asla esirgememişti.Bunu açık yüreklilikle söylemeliyim ki; Oktar Hocanın bu yaklaşımı onun hayata tüm insanlığa olan adil bakışından kaynaklıdır. Beni tanıyor olması bir tarafa ilk kez gördüğü bir kişiden de sıcaklığını ve sakinliğini esirgemez.

Kötü huylu tümör ve aynı zamanda geçmişte oluşan taşlardan dolayı sorunlu olan safra kesesinin alınmasını içeren operasyonun sonrasında 5.gün baba taburcu oldu.

Ameliyatta alınmış parça için yapılan detaylı patoloji incelemesi sonrasında 3.evre olarak nihai tanı konmuş oldu ve kemoterapiye başlanmasına karar verildi.

Göğüse takılan port aracılığı ile kemoterapi süreci başladı ve bugün 4.seans yapıldı. Planlanan süreç 2 haftada 1 olmak üzere toplamda 12 seans şeklinde bir terapi.

Port vasıtası ile ilaç takılıyor ve hasta evine gidip/48 saat sonra hastaneye geliyor ilaç çıkarılıyor. Çok şükür Oktar Hocanın yönlendirdiği Medikal Onkoloji de bu anlamda çok sıcak davranmakta ve hastada herhangibir mide bulantısı olmaksızın süreç devam etmektedir.Umarım ki Oktar Hoca ile bundan sonraki süreçte her şey sağlık adına olumlu olur.

Herkes için sağlık diliyorum.

Bu ana kadar yaşadıklarımızı burada yazmayı epeydir istiyordum, kısmet bugüneymiş.

Yazdım…çünkü hasta yakınlarının moralini de hasta morali kadar önemseyen hekimlerin var olduğu unutulmamalı..

çünkü “”kanser”” “”onkoloji”” “”kötü huylu”” gibi kelimeler bu hayatın uzun zamandır içinde ve bu tablonun bir parçası olduğumuzda teslimiyet politikasının doğru olmadığı aşikardır. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak ve elinden gelenin en iyisini gözünü kırpmadan yapanlara gerekli saygıyı sevgiyi teşekkürü vermek için gecikmemek lazım.

Satırlarıma burada son verirken;

Oktar Hocama ve tüm ekip arkadaşlarına teşekkürlerimizi,saygı,sevgi ve selamlarımızı iletiyorum.

VAR OLUN.. ”