Ayfer ÇAP – 02.01.2023

  Merhaba ben Ayfer Çap. Rekto-vajinal fistül hastasıydım, İstanbul’da birçok doktora gitmeme rağmen yanlış teşhis, tedaviler ve birkaç tutmayan hatta sorunumu daha da büyüten ameliyatlardan sonra (bezlenmeye başlamışken) acılar içinde duşakabinde uyumaya başlamışken ve eski doktorumun “kanser değilsin böyle yaşayabilirsin küçük bir hastalığın var” demesiyle yeniden doktor arayışına girdim.

Hayatimin en umutsuz ve karanlık anında, her şeyden vazgeçmişken bir yakınımın tavsiyesiyle tanıştım sevgili doktorumla. Kolostomi dönemimi kısa öngörmüştü fakat hastalığımın tedavisinin zor olduğunu ama çabalayacağımızı hep yanımda olduğunu söylemişti en başından beri beni asla oyalamadı her şeyi açıkça söyledi. 13 aylık bir kolostomi dönemim oldu hep koruyucu bir tedavi uyguladı üstümde, kaslarımı kesmemek için hep yeni şartlara uygun bana en az zarar verecek, biraz acılı, zor tedavileri ve ameliyatları denedi. Beni artık bırakın dediğim zamanlarım bile oldu asla dedi bana güvendi kendine güvendi ve beni asla yalnız hissettirmedi saçma sorularıma bile cevap verdi. O yoğunluğunda muayene odasında bazen her hafta görüştük ve odasından her seferinde tişörtü kan ter içinde çıktı. Sonunda 17 Kasım 2022’de elleri dert görmesin bana hayatımı geri verdi.

Hastasına verdiği değer, bilgisi ve mesleğine sevgisiyle, empati duygusuyla, maddi manevi her koşulda benim ve ailemin yanında olan canım doktorum Oktar Asoğlu’na ömrüm yettikçe duacıyım. Vüsal Doktoruma ve diğer tüm değerli ekibine de minnettarım. 

Ayfer Çap