Birsen İÇÖZ – 30.04.2021

  Benim annem 10 yıl önce arka arkaya dört büyük bağırsak ameliyatı geçirmiş ve o günden beri hiç şaşmadan her sabah yoğun karın ağrıları ve ishaller yaşayan bir hasta. O dört büyük ameliyat süresince 1 yıl hastanede kalarak kabus gibi günler yaşadık. Üstelik şu an annen astım hatta koah hastası ve birkaç aydan beri geceleri de oksijen desteği alıyor.

Hal bu iken, 5 ay önce bağırsak ameliyatının olduğu yerde içten bir abse oldu ve bir operasyonla o abseyi aldırdık. Ancak ne yazık ki ince bağırsağında fistül varmış ve bunu tomografi çekmelerine rağmen göremediler! Karnından sürekli akıntı gelmeye başladı ve takip eden doktor ameliyat etmeye cesaret edemedi. Elimize bir kolostomi torbası tutuşturulup gelen akıntı buna gelsin diyerek eve gönderildik. Zaten on yıl öncesi de geçici bir süre kolostomi ile yaşadığımızdan tüm kötü anılarımız canlandı. Derhal bir hekim arkadaşımla görüşerek bize ince bağırsak fistülü konusunda yardımcı olabilecek bir doktor araştırması için yardım istedim. O sayede Oktar Hoca’mıza ulaştık.

Oktar Hoca annemin karnını görür görmez ben bunu laparoskopik hallederim dedi. İki gün içinde tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve hocamıza gittik. Daha on yaş genç iken annem o bağırsak ameliyatlarını ne kadar büyük badirelerle atlattı şimdi bu hasta ciğerlerle nasıl ameliyat olacak diye ben kara kara düşünürken Oktar Hoca 35 dakika içerisinde annemi ameliyat etti ve annem ertesi gün yürümeye başladı. Hatta iki gün sonra da hastaneden çıktık. İşin daha şaşırtıcı kısmı, hoca o yarım saatte nasıl harikalar yarattı ise bilemiyorum, annemin yıllardır çektiği karın ağrıları hiç abartısız tamamen geçti ve ishalleri de son buldu. Yarım saat içinde, annemi hiç sarsmadan, yoğun bakım süreçleri yaşatmadan, resmen hayata döndürdü hoca. Oktar Hoca memleketimiz ve tüm insanlık için çok büyük bir değer. Belki de en önemlisi de yüreği de yaptığı işler kadar büyük, insana değer veren bir insan. Belki de başarılarının temelinde yatan budur.

Özetle mucize doktorumuz bize bir mucize yarattı. Biz annemle ameliyata giderken en büyük valizlerimizi hazırlarız, çünkü önceki deneyimlerimizden biliriz ki en ama en iyi ihtimalle 1,5 ay hastanedeyizdir, o da şanslıysak. Oktar Hoca ezber bozdu, bizi yanılttı. Biz 3 günde ameliyat olup iyileşip evimize döndük. Ne diyeyim Hocam, ömür boyu mavilikler sizi kucaklasın. İyi ki varsınız.