E.A. – 21.10.2020

  2019 Aralık sonunda rektum bölgesinden alınan patoloji sonucunda rektum kanseri olduğum ortaya çıktı. 32 yaşında, göreceli düzgün beslenen, sigara alkol kullanmıyorum, ve aile geçmişinde kolorektal kanser geçmişi olmayan biriyim. 7cm civarında 2/3. evre, alt 1/3 bölge tutulumlu (anüse çok yakın – 1.5 santim uzaklıkta), müsinöz adenokarsinom yapılı, T3 ve N+ özellikli, lokal bir tümör idi. Başka hastanelerde aldığım KemoRadyoterapi tedavisi sonrası tedavinin tam cevap vermediği MR sonuçları ile anlaşıldıktan sonra ameliyat için doktor aramaya başladım.

Bu süreçte, konunun duayeni olarak belirtilen İstanbul bazlı 6 ayrı doktora muayene oldum. Anüse çok yakın bölgede olması sebebiyle doktorların üçü onkolojik sonuçları riske atamayacağını belirterek kesin bir görüş ile kalıcı torbaya gidilmesini önerdi. İkisi çok riskli görse de torba kararına ameliyat sırasında (kanserli hücrelerin parça alınan çizgiye yakınlığı frozen tekniği ile anlaşıldıktan sonra) karar verilerek ilerlenebileceğini belirtti (%50-50 ihtimal). Oktar Bey’in de dahil olduğu iki doktor ise kalıcı torba olmadan ameliyatı yapabileceğini belirtti. Oktar Bey, tümörün hepsinin temizlendiğine kesin karar verebilmek için ameliyattan 2 hafta sonrasında gelecek olan patoloji sonucuna bakmak gerektiğini belirtti.

Benim en önemli önceliğim onkolojik olarak en iyi sonucu alabilmekti, o sebeple oldukça arada kaldım. Hatta bu önceliğim sebebiyle Oktar Bey’e ve diğer doktorlara da kalıcı torba ile yaşamaya hazır olduğumu ilettim (bu arada geçici torba sırasında deneyimlediğim kadarıyla, zorunda kalırsanız torba da hayat kalitenizi çok düşüren, korkulacak bir konu değil)

Oktar Hocama güvenerek ilerlememdeki en önemli sebepler;

• çok fazla sayıda benzer rektum ameliyatı yapmış olması (Türkiye’de bildiğim kadarıyla en çok ameliyatı yapmış, çok aşağı yerleşimli bir tümör olduğu diğer doktorların bir kısmının kendine teknik olarak güvenmediğini dahi hissettim),

• onkolojik riske atacak şekilde bir ameliyata kalkışmayacağının ve yönetebileceği riskleri aldığının güvenini vermesi,

• yaptığı ameliyatlardan çıkarıdığı bilimsel veriler ile söylediklerini desteklemesi (ki bu diğer doktorların hiçbirinde yoktu), • kendini geliştiren biri olması (aralarında robotik cerrahi konusunda kendini en güvende hisseden doktor idi),

• insan ilişkilerinin yüksek ve hastanın moralini yükseltmeyi çok iyi biliyor olması,

• idealist bir insan olması (özel hastane bürokrasisi ve maddi öncelikleri ilk sıraya koymaması),

• en nihayetinde yukarıdaki sebeplerden bağımsız, duygu olarak Oktar Bey’e güvenebileceğim hissiyatını almam sebebiyle onunla ilerledim.

Kendisi tümörün bulunduğu bölgeyi alarak başarılı bir ameliyat yaptı. Bunun da üzerine patoloji sonucum T0N0 (bölge ve çevre nodlarda kemoradyo terapi sayesinde tümörsüz) çıktı! Geçici torbayı da çıkardı. Hafif performans sorunları yaşasam da bunun bir yıl içinde daha iyi olacağını belirtti.

Kendisine ve ekibine yardımları için çok teşekkür ediyorum, ne kadar da teşekkür etsem tabiki az kalır.

Benim gibi bu durumu tecrübe eden insanlara bir nebze yardımcı olmak adına tüm tedavi sürecinde yaşadıklarımı ve dikkat edilmesi gereken konuları (doktor seçimi v.b.) anlattığım detaylı yazıya buradan http://babaguru.co/rektum-kanseri-olanlarin-yorumlari/ ulaşabilirsiniz.