Gülden USLU – 20.11.2021

  Merhabalar,

     Eşimin şikayeti başladığında, Kovitin salgın olduğu ortaya çıkmış, Türkiye’de ilk kayıp verilmişti. 2019 mart ayından, haziran ayına kadar  hastanelerdeki kısıtlama yüzünden Kolonoskopi yaptıramamıştık. Rektum kanseri teşhisi konulunca, daha fazla vakit kaybı olmaması için doktorumuzun önerisiyle Cerrahi müdahaleye karar verdik.

     Operasyondan sonra ilostami takılmış, yaklaşık 3 ay sonra ilostami nin alınıp normale döneceğimiz söylenmişti. 10 gün sonra Aneztomos kaçağı nedeniyle, operasyonu yapan doktor, üniversite araştırma hastanesine acil naklimizi yaptı.

     Eşim,  Araştırma Hastanesi acil servisten hemen ameliyata alındı. İlk operasyonda, rahim ve ince bağırsakta yırtık oluştuğu ortaya çıktı. Kolostomi takıldı. 3 gün sonra hastanede tekrar kaçak oldu ve 3. kez operasyon yapıldı. Neticede taburcu olduk.

      12 seanslık kemoterapi ve yaklaşık 1 yıl sonra torbalar dan kurtulmak ve normal hayatına dönmek umuduyla arayışa geçtik. 3 opere yapıldığından 5 cm. mesafe kaldığı ve tek bir şansımızı olduğu söylendi. Nişantaşı’nda çok bilinen bir hastanenin, devlet büyüklerini de ameliyat eden bir cerrahına raporlarımızı gösterdik. 3 ay beklememiz gerektiğini sonra bakacağını söyledi.3 ay sonra kolostominin alınabileceğini, iliostominin kalması gerektiğini söyleyip bize başka doktorları tavsiye etti.

     Ümitsizlik içinde geri dönecekken, Oktar hocamızla tanıştık. Eşimin bu zamana kadar boş yere Stomolarla yaşadığını, 3 hafta arayla ikisininde alınabileceğini söyledi ve yaptı. Ameliyatları sonrası kişiye özel zorluklar oluyor. Bunları yaşarken Hocamız ve ekibine 7/24 ulaşabildik. Uzaktan ne yapmamız gerekiyorsa ayrıntılı olarak yönlendirdiler. Yeri geldi gece başka şehirden yola çıktık. Hastanede yerimizi hazır bulduk, tedavi süreci hemen başladı. Bunun verdiği güven; hasta ve hasta yakını için çok önemli.

     Eşim hastayken ve tedavi süreci zor günlerdi. Şanssızlıklar yaşadık. Sağlıklı iken bunu yaşayanlara karşılaşıyoruz ancak ilgimiz çok yüzeysel. Nerede, kime gideceğiniz çok çok önemli. Neyseki  Oktar Hocamızla her şey bitmeden karşılaştık.

     Teşekkür v.b. her şeyin çok ötesinde Hocama ve ekibine eşime normal yaşama dönme şansını verdikleri için her zaman dua edeceğiz. Sağolsunlar, daima var olsunlar.