Şefika Şendil YEŞİLÇIBIK

“İnsanın hayatından hikayelerini çıkarırsak geriye bir şey kalmaz…

Ameliyat öncesi yaşadıklarımı yazmazsam geriye sadece kuru bir ameliyat sıkıntısı kalır…
Adım Şefika Şendil Yeşilçıbık..Eczacıyım..51 yaşındayım. Yıllık sağlık kontrollerimi gecikmeli de olsa yaptırırım.Ama kolonoskopi ne bileyim hep ihmal ettiğim bir kontroldu. İlk olarak 19 Mayıs 2016 tarihinde tuvalet sonrası peçetede bir damla kan fark ettim. Kontrol etmeme rağmen nereden geldiğini anlayamadım. İlk aklıma gelen nedense vajenden olabileceği idi… Ertesi gün hemen kadın doğumcu doktoruma koştum..Muayene ve smear testi yapıldı..her şey temiz çıktı ..

Kadın doğum doktorum kolonoskopi yaptır mutlaka dedi ama takan kim..Tekrar kanama yoktu çünkü…Kan olayını bu arada tamamen unutttum.
2016 Haziran ayı başın kızımla çok görmek istediğim Barcelonaya gitiik ..Kaldığımız otelde tuvalete gidince taharet muslukları yok diye ilk gün çok söylendim…

Ama iyi ki yokmuş o sayede dışkıda ki kan pıhtılarını ve kanamayı farkettim. Bazen sinir olduğunuz şeyler hayrınıza olabiliyor.. Kızım son sınıf tıp öğrencisi durumu söyledim o da beni kendi hocası ve çok iyi bir gastroenterolog olan Prof.Dr. Cengiz Pata’ya yönlendirdi. İstanbula dönünce Liv Hospitalda görev yapan hocası sayın Prof.Dr. Cengiz Pata’dan randevu aldım..Kendisine çok teşekkür ediyorum o çok huylandığım kolonoskopiyi beni korkutmadan rahatlatarak yaptı. Hiç huylanacak bir durum değilmiş meğer..

3 cm lik bir polip büyütmüşüm bagırsağımda..o polipide Cengiz bey sağolsun alıp biopsiye yolladı..Bir hafta sonrasına kontrole çağırdı beni..
Kontrole gitmeden bir gün öncesi merak edip hastaneden biopsi sonucumu istedim. Hay etmeseydim…Mailimi açıp bakınca öylece kadım.. Alınan polip adenokarsinom….polip sapıda adenokarsinom….İnsan içine kaçıyormuş böyle durumlarda hemen dillendiremiyorsunuz…Kendi kendime ameliyat gözüküyor galiba desemde bir yandan da şaka gibi geldi bana..

Ertesi gün hastahanede sayın Prof.Dr Cengiz Pata bey çok şanslı olduğumu söyledi, ”İyi ki kanama olmuş, yoksa farketmeyebilirdik” dedi.
Polip sapıda kanser olduğu için şıçrama olasılığına karşı ameliyat olmam gerektiğini anlattı..Çok süper genel cerrahımız var kolorektal cerrahide on numara ve mükemmel bir insan hemen ona gidiyorsunuz aradım sizi bekliyor dedi…

Eşimle üst kata çıktığımızda sayın Prof. Dr. Oktar Asoğlu bizi bekliyordu…Şifa gülen yüzde başlar…İnsan bu kadar mı alçak gönüllü olur devamlı gülen bir yüz tam güven…

Ameliyatı robotik cerrahi ile yaparız dedi ve neden ameliyat olmam gerektiğini anlatıp ameliyatla ilgili bilgi verdi.. O kadar rahat bir yaklaşımı var ki..

10 dakika içerisinde tamam dedim hemen hastanede gerekli testlere başlandı. Birçok tetkik yapıldı ve eve döndüm. Gece internetten baktığımda Oktar bey hakkında çok güzel yazılar okudum ve emin ellerde olacaktım. Ertesi sabah Oktar bey ile bir kere daha görüştük. Ohh dedim ”evet doktorum süper işinin ehli” Beni ameliyat için öyle güzel hazırladı ki sanki tırnak kestireceğim o derece rahattım yani. Allah güzel insanlar çıkardı karşıma. Haziranın 27’si, ameliyat günü, sabah Oktar bey ekibi ile geldi. Hepsi güler yüzlüler hani kolunu da keseceğiz deseler buyurun diyeceğim.

Ameliyat sonrasında da, kontrollerimde de yine aynı güler yüz aynı güzel ilgi. Robotik cerrahinin en güzel yanı çok çabuk ayaklanıp, toparlanıyorsunuz. Çok şükür kurtuldum. Gerçekten çok şanslıymışım hastalık yayılmadan kanama olması, bunu farketmem, sizlerle yolumun kesişmesi, bağırsaklarımda şifrelerini arayan Robot DaVinci:) hepsi benim şansım.
Başta Prof.Dr.Oktar Asoğlu olmak üzere ameliyatımı gerçekleştiren tüm ekibe ve ameliyat sonrasında benimle ilgilenen herkese, bana ikinci bir yaşam şansı verdikleri için çok teşekkür ederim. Hepiniz iyi ki varsınız, sağolun varolun.”