Şehriban ERGÜDEN – 19.11.2021

  FELSEFE ÖĞRETMENİ EŞİM Şehriban (Gülcan) Ergüden

Benim annem ile birlikte kötü inşa edilen binaların birinden, korkunun içinden, 17 ağustos 1999 yılında yaşanan deprem felaketinde annesini, Babasını toprağın altına koyarak çıktı. Eşimin Vücudunda az ama yüreğindeki yaralar büyüktü.

Yıllar içinde benim annemin de yakalandığı alzaymır rahatsızlığı ile birlikte onun bakımını tek başımıza üstlenmemiz, annemim 21 Mart 2021 yılında vefat etmesine kadar Yaşadıklarımız ikimizin ruhunda yara, eşimin ise ayrıca bedeninde hasar yarattı.

Eşimin durumuna ilişkin İstanbul sokaklarında eşe, dosta sorarak şifa kapısı aradık. Dost tavsiyesi sonucu ilk öneri ile kararlılıkla Prof.Dr Oktar Asoğlu hocamızın kliniğine gittik. Duyduğumuz büyük endişeler ve korkularımızla birlikte kapının ziline bastık. Görüşmeye başlamamızın ilk dakikalarında onun bize eşimin hastalığına ilişkin güvenli önermeleri,  enerjisi güç ve moral verdi. İlk olarak vakit geçirmeden kararlı duruşu ile bizi medikal onkoloji doktoru Fatma Şen hocamıza yönlendirmesi ile birlikte içinde bulunduğumuz endişe ve tüm umutsuz durumlar yerini umuda ve sevince dönüştürdü.

Fatma hocamız ile olan tedavi sürecin, bitmesi ile birlikte çekilen Emar, Tomografi ve Ped çekimleri neticesi Oktar hocamızın eşime ‘’artık senin ameliyat vaktin geldi’’ sözü ile birlikte tedavi aşamasının yeni bir safhası başlamıştı. İlk günde olduğu gibi kararlı ve bize güven veren duruşu, salondaki masanın etrafında Dr. Vusal hocamız, Barış hocamızın tanıları ile ilk ameliyatını gerçekleştiren girişimsel radyoloji servisi şefi Prof. Dr Koray Güven yine asistanımız Serap hanımın güler yüzlü ve sıcakkanlılığı bizi rahatlatmıştı. Hocamıza ve değerli ekibine içtenlikle güvendik.

Doktor, hasta ve yakını ilişkisinden çok bir ailenin bireyleriyiz de, sanki yıllardır bir birimizi tanışıyormuşuz gibi hissettiğimiz sıcaklık bizi çok rahatlattı, endişelerimiz tamamen umuda dönüştü. 18 EKİM 2021 günü son değerlendirmeler neticesi eşimin hastaneye yatışı için titizlikle risk faktörlerine ilişkin endişeler giderildikten, tedavi ile ameliyata hazırlıklar tamamlandıktan sonra 19 EKİM 2021 günü hocamız ile tecrübeli ve güvenilir ekibinin eşimi ameliyat etmesi ile son buldu.

Hastanede çalışan hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının güler yüzlü olmaları, eşime bıkmadan, usanmadan verdikleri destek ve emekleri için ayrıca minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Başta Oktar hocamız olmak üzere adını tek tek yazamadığım tüm ekibe minnettarız.

MUSTAFA ERGÜDEN