Vuslat ÖMÜRBERK

“2017 Ağustosunun ilk günlerinde hiç hesapta yokken, hatta tatil planları yaparken, dışkıda ince bir çizgi halinde kan gördüm soluğu aile hekiminde aldım.
Dışkıda Gizli Kan Testi de pozitif çıktı, derhal uygulanan kolonoskopide rektumda tümör görüldü ve alınan 7-8 parçada yapılan patoloji sonucu iyi diferansiye adenokarsinom olduğu belirlendi.

İnternette yaptığım bir araştırma sonucunda Profesör Oktar Asoğlu’na gitmeye karar verdim. Kendisi telefondaki ilk konuştuğumuz andan itibaren hep olumlu ve sakin yaklaşımıyla bana güven verdi.
İyileşeceğimi, korkmamamı söylüyordu, ben de kendisine inandım. Hocam muayenehanesinde kısa sürede, beni hiç rahatsız etmeyen bir kolonoskopi daha yaptı ve tümörün yerini tam belirledi . Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi mi yapsak yoksa ameliyat mı derken, Profesör Cem Terzi ile birlikte yaptıkları konsültasyon neticesinde ameliyatın daha kesin sonuç vereceğine karar verdiler. Eğer alınacak tümörde lenfler temiz çıkarsa kemo veya şua da gerekmeyebilir dendi. Ameliyatı Acıbadem Maslak Hastanesinde en kısa sürede yapmak üzere planladık ve gerçekleştirdik. 3 saati aşan bir ameliyat olmasına rağmen laporoskopi ile yapıldığından ilk günün sonunda gayet rahat bir şekilde dolaştım, ağrılarım çok az oldu; hemşirelerin titiz bakımı hocalarımızın ilgisi ile üç gece yatıp dördüncü gün taburcu oldum. Altı gün sonra da lenflerin temiz olduğunu Oktar hocamdan öğrendim. Kendisi beni şahsen arayıp iyi haberi verdi, bu vesileyle kendisine tekrar teşekkür etmek istiyorum. Zira hastanın ruh halinden ne kadar anladığı belli oluyordu . İçeride rektumun dikiş yarasının iyileşmesi süresince ince bağırsaktan bir torba bağlanmıştı; o da ameliyattan 10 gün sonra çıkarıldı ve yeri dikildi.

Tamamen iyileştim; o günden bu yana 3 ay geçmiş durumda kendimi son derece sağlıklı hissediyorum, hiçbir ilaç kullanmıyorum, yediklerime dikkat etmek dışında özel bir diyet yapmıyorum; o da sebzeleri iyi pişirmek ve gaz yapıcı bakliyat ve çiğ meyve sebze yememekle sınırlı. Bir süre daha böyle devam edeceğim. İki yıl süreyle üç ayda bir bir kan testi yaptırıp kontrola gideceğim ve yılda bir de PET çektireceğim. Bu yakın takiple sağlığımın daima emin ellerde olduğunu hissediyorum.

Değerli Profesör Oktar Asoğlu ve Profesör Cem Terzi hastanede yattığımız hergün sabah ve akşam olmak üzere iki defa hastalarını ziyaret ediyorlar, bu hastaya hem enerji hem moral veriyor, bu İstanbul trafiğinde çok yorucu ve zor olmalı, ancak hastaların iyileşmelerindeki olumlu etkisi tartışılmaz.

Kendilerine ilk gün duyduğum güvende ne kadar haklı olduğumu gördüm ve bütün hastalara Profesör Oktar Asoğlu’nu tavsiye ediyorum, herkese acil şifalar diliyorum.

Vuslat ÖMÜRBERK”